- Birds Eye Chilli keverék
- Erősségi fokozat: 70.000 - 90.000 a Scoville skálán
- Pokolian csípős
Tudtd, hogy az afrikai “Bird's eye” chili főleg Mozambik nemzeti fűszere? Ezt tartják Afrika legerősebb csilijének, az erőssége a Scoville skálán eléri a 225.000 is. Felhasználási javaslat: mindenféle ételekben használják, húshoz, halhoz, zöldséghez, raguhoz, pörkölthöz, leveshez.
A Scoville-skála a paprikafajták csípősségét méri. A Capsicum nemzetség tagjai (paprikafélék) csípősségét a kapszaicin nevű anyag okozza. Ez a bőr hőérzékelő idegvégződéseit ingerli, különösen a nyálkahártyákon. A Scoville-féle csípősségi egység (Scoville heat unit, SHU) a kapszaicin relatív mennyiségét jelzi.
Nem a gyenge ízlelőbimbókkal megáldott egyének számára! A "Chili Birdseye" malom tökéletes fűszerezést tesz lehetővé mindazok számára, akik, szó szeint, a pokolian csípőset kedvelik.
Felhasználás: |
Egytálétel, Húsétel, Zöldséges étel |
Íz: |
Csípős |
Sajátosság: |
Granulált |
Mentes: |
Ízfokozó, Mesterséges aroma, Mesterséges színezék, Tartósítószerek |
Terméktípusok: |
Egyféle fűszerek |
Összetevők: Chiligranulátum, szárított
Kotányi Birdseye Chili - milyen ételekhez illik?
ízletes, tüzesen csípős fűszer bármilyen ázsiai ételhez, valamint halakhoz, tenger gyümölcseihez, levesekhez, ragukhoz, szárnyasokhoz és sok más fogáshoz.
Allergén info: Nyomokban a következőket tartalmazhatja: gluténtartalmú gabonafélék, mustár, szezámmag, szója, tej, tojás, zeller
A madárszem chili, malájul cili padi vagy malájul Kanthari egy chili paprika, a Capsicum annuum faj egyik fajtája, amely Etiópiában és Délkelet-Ázsiában gyakran előfordul. Sok ázsiai konyhában széles körben használják. Összetéveszthető egy hasonló megjelenésű chilivel, amely a Capsicum frutescens fajból, a "siling labuyo" fajtából származik. A Capsicum frutescens termése általában kisebb és jellegzetesen felfelé mutat.
A ma már világszerte természtett chilis eredetileg Mexikóból, Közép-Amerikából és Dél-Amerikából származik. Spanyol és portugál gyarmatosítók, misszionáriusok és kereskedők hozták Európába, valamint sok más ma már elterjedt növényt, például kukoricát, paradicsomot és ananászt is. A ma Délkelet-Ázsiában található chilifajtákat a 16. vagy 17. században kezdték terméeszteni, nemesíteni.
Az indonéz konyhában a chilit széles körben használják különféle ételekben és sambal-okban.
A vietnami konyhában ezeket a chilit levesekben, salátákban és rántott ételekben használják. Sokféle szószba, pasztába és pácba is teszik, fűszerként vagy nyersen fogyasztják, frissen és szárítva egyaránt.
A thai konyhában nagyra értékelik gyümölcsös ízük és extrém fűszerességük miatt. Széles körben használják sok thai ételben, például thai curryben és thai salátákban, zöld-, valamint az érett piros chiliben.
Forrás: wikipedia