Fogproblémák, amelyek nem orvosolhatóak otthon
Sokan hajlamosak vagyunk arra, hogy kisebb fogfájás vagy szájüregi kellemetlenség esetén otthoni praktikákkal próbálkozzunk. Bár néhány enyhe tünet valóban kezelhető házilag, számos olyan fogprobléma létezik, amelyek szakszerű, fogorvosi ellátást igényelnek.
Ebben a cikkben összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb fogászati problémákat, amelyekkel mindenképpen fogorvoshoz kell fordulnod.
Letört fog vagy fogdarab
Ha egy baleset során letörik egy darab a fogadból vagy akár egy egész fog kiesik, azonnal fogorvosi segítségre van szükséged. Az idő kritikus tényező: minél hamarabb jutsz szakemberhez, annál nagyobb az esély a fog megmentésére vagy sikeres helyreállítására.
A fogletörés esetén nem szabad halogatni a fogorvost, mert csak nagyobb kockázatai lehetnek. Tömött fog érzékenysége, fájdalma esetén is azonnal keressük fel a fogorvost. Továbbá általános fogfájás, arcduzzanat, ínyproblémák esetén is.
Erős, tartós fogfájás
Ha a fogfájásod több mint egy-két napja tart, vagy olyan intenzív, hogy fájdalomcsillapítókkal sem enyhül, az gyakran mélyebb problémára utal. Lehet szó foggyökér-gyulladásról, mély szuvasodásról vagy akár fogbélgyulladásról.
Duzzadt, erősen vérző íny
Bár az enyhe ínyvérzés gyakran javítható alapos fogmosással és fogselyem használatával, a tartósan duzzadt, vérző íny általában előrehaladott fogínygyulladás vagy parodontitis jele, ami szakszerű kezelést igényel.
Érzékenység hidegre vagy melegre
Ha fogaid hirtelen nagyon érzékennyé válnak hideg vagy meleg ételekre, italokra, az utalhat fogzománc kopásra, repedésre a fogban, vagy akár fogszuvasodásra is.
Látható tályog vagy ciszta
Ha az ínyeden vagy a szájpadlásodon fájdalmas duzzanatot, esetleg gennyel teli hólyagot észlelsz, az általában fogfertőzés jele. Ez sürgős kezelést igényel a fertőzés továbbterjedésének megakadályozása érdekében.
Elmozdult vagy kilazult fog
Felnőtteknél a fogak elmozdulása vagy kilazulása nem normális jelenség. Ez utalhat sérülésre, csontritkulásra vagy súlyos fogágybetegségre.
Állkapocsízületi problémák
Ha fájdalmat érzel az állkapocsízületedben, nehezen tudod kinyitni vagy becsukni a szádat, esetleg kattogó hangot hallasz, amikor rágsz, az temporomandibuláris ízületi rendellenességre (TMJ) utalhat.
Szájüregi fekélyek, amelyek nem gyógyulnak
Ha két hétnél tovább tart egy szájüregi fekély gyógyulása, mindenképpen mutasd meg fogorvosodnak vagy szájsebésznek, mert ritkább esetekben ez akár szájüregi rák jele is lehet.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a problémák gyakran súlyosbodhatnak, ha nem kezeljük őket időben. Az otthoni "kezelés" vagy a probléma figyelmen kívül hagyása csak elodázza a valódi megoldást, és közben a helyzet általában romlik.
Rendszeres, félévente történő fogorvosi ellenőrzéssel sok probléma megelőzhető vagy korai stádiumban felfedezhető. Ne feledd, a megelőzés mindig egyszerűbb és általában kevésbé költséges, mint a már kialakult probléma kezelése.
Ha bármilyen kétséged van azzal kapcsolatban, hogy fogászati problémád otthon kezelhető-e, a legjobb, ha konzultálsz a fogorvosoddal. Jobb óvatosnak lenni, mint későn cselekedni, amikor a fogaid egészségéről van szó!