A bazsalikom jellegzetes alakú levelei nem szeretik a túlöntözést, viszont, ha a növény jól érzi magát a helyén, dús levelei elmorzsolva igazán finom olajos illatúak.
A bazsalikom származása
illetve levélnagyság alapján hazánkban két nagyobb típushoz tartoznak a termesztett változatok: a nagy levelű dél-európai típus és a kisebb levelű afrikai, amely utóbbi illóolajában a linalool helyett kámfor található.
Egyike a leginkább melegigényes fűszernövényeinknek, és a fényt, napsütést is kedveli.
Édes bazsalikom:
A legszélesebb körben termesztett, legnépszerűbb bazsalikom, amely olasz ételekben való felhasználásáról híres. Általában szárítva, morzsolva árusítják, mint mi is webáruházunkban.
Bokor vagy görög bazsalikom:
Erős illatú, de enyhe íze van, ezért édes bazsalikom helyettesíthető vele. Kis levelekkel kompakt bokrot képez, és jól növekszik cserépben is.
Thai bazsalikom:
Ánizs-édesgyökér ízű, és gyakran használják thai és délkelet-ázsiai ételekhez.
Fahéjas bazsalikom:
Mexikóban őshonos. Fahéjra emlékeztető íze és illata van. Általában hüvelyesekkel vagy fűszeres, rántott zöldségekkel tálaljuk.
Saláta bazsalikom:
Nagy, ráncos, puha levelei édesgyökér ízűek. Jól használható salátákban, vagy paradicsommal és olívaolajjal megforgatva.
A táplálékkiegészítőkben és gyógyteában általánosan használt bazsalikom néha tulsinak is nevezik –, amely az O. tenuiflorum faj, más néven O. sanctum. Különleges íze miatt hozzáadják egyes thai ételekhez
Bár a friss bazsalikom erősebb ízt ad,
a szárított bazsalikom olcsóbb és kényelmesebb. Az üzletek fagyasztó részében recept szerint adagolt kockákra fagyasztott bazsalikom is vásárolható.
Az édes bazsalikom a legelterjedtebb, de más fajtákat is találhat a termelői piacokon, vagy például az ázsiai élelmiszerboltokban. Alternatív megoldásként próbálkozzon saját termesztéssel.
Bárhol termeszthet bazsalikomot, ahol az éjszakai hőmérséklet 15,5 ℃ felett van. Tudni kell, hogy legalább két hónapig kell nevelni a növényt, hogy megfelelő méretű levelei legyenek.
A bazsalikom érzékeny a hidegre, és szereti a napsütést egész nap.
Bazsalikomot termeszthet magból vagy egy másik növényből levágott szárból, amelyet vízbe tesz, amíg a gyökerek el nem kezdenek növekedni. A bazsalikom virágzik a jól lefolyó kertben vagy teraszon.
A bazsalikomleveleket szükség szerint szedje le, de ne egyszerűen szedje le a növényeiről. A megfelelő növekedés elősegítése érdekében vágja le a szárat az alja felé úgy, hogy csak két-négy levél maradjon a növényen.
Tegye a friss bazsalikom szárát egy üvegbe csapvízzel, hogy a levelek néhány napig frissek maradjanak. Vitatható, hogy hűtsük-e a friss bazsalikomot, mert a hideg hőmérséklet elszínezheti a leveleket.
Ha sok friss bazsalikom van, a leveleket megszáríthatja, és szorosan záródó tetővel ellátott tégelyben tárolhatja. Kerülje a levelek morzsolását, amíg szüksége van rájuk, mert ez segít megőrizni illóolajaikat, aromáját és ízét.
A bazsalikom felhasználása
a meleg, mediterrán éghajlatú országokban több évezredre vezethető vissza. Falusi házakban régen a legyek távol tartására szinte mindenütt nevelték. Kellemes, érdekes illatát a legyek nehezen viselik el. Föld feletti részében 0,5-1% illóolaj halmozódik fel, amelynek fő alkotórésze, mintegy fele, a metilkavikol, emellett eugenol és esztragol is található benne.
Az illóolajon kívül a zöld növényi részekben jelentős mennyiségű a C-vitamin. A népi gyógyászatban étvágygerjesztőnek, vizelet- és szélhajtónak, köhögéscsillapítónak használják. Főzetét külsőleg borogatásra, torokgyulladás esetén öblögetésre is alkalmazzák.
A bazsalikom Dél-Európában igen népszerű fűszer:
levesek, főzelékek, mártások, húsételek ízesítésére kiváló. A fűszernövények többségéhez hasonlóan fűtött lakás ablakai közelében télen is nevelhetjük. Melegről és minél több fényről gondoskodjunk számára. Rendszeres öntözés mellett, ha a kezdődő virágzatot kicsípjük, erősebben bokrosodó tövet fejleszt. A pesto receptjének is fontos alapanyaga.
Igazán a friss paradicsommal teljesedik ki íze, ha főzünk, vagy mártáshoz adjuk a frissen tépett leveleket, lehetőleg utoljára adjuk hozzá a bazsalikomot, így szinte minden zamata megmarad az ételben.
Szóval, bazsalikom + paradicsom - maga a paradicsom. :-)
Származási hely: Egyiptom
Ismeri, próbálta már fűszereinket, pl. a különleges őrölt szárított gyömbért?