Ricottás lasagne medvehagymával –Krémes és pikáns recept
Tavaszi, üde, friss, húsmentes, vegetáriánus étel, ezt vétek lenne kihagyni! A medvehagymától enyhén fűszeres, a bazsalikomtól pedig pikáns lesz ez a rakott tészta.
A Ricottás lasagne medvehagymával egy nagyon finom olasz étel, amely egy nagyon régi recept alapján készül. Az eredeti lasagne recept a bolognai régióból származik, és a máig a világ egyik legkedveltebb tésztája.
Az eredeti recept szerint a lasagne tésztalapját durum búzalisztből, vízből és tojásból készítik, majd a tésztalapokat főzés előtt párolt hússal, bolognai szósszal és béchamel mártással rétegezik.
A tetejét reszelt sajttal szórták meg, majd sütőben megsütötték.
A vegetáriánus változatban a hús helyett zöldségek kerülnek a rétegek közé, például gomba, spenót, cukkini, padlizsán, paradicsom, és más zöldségek.
A medvehagyma egy nagyon ízletes és egészséges összetevő, amelyet a ricottával keverve lehet használni a lasagne rétegei között. A ricotta az eredeti lasagne receptben is szerepel, és az olasz konyha egyik legkedveltebb sajtja.
A vegetáriánus lasagne recept:
előnyei közé tartozik az egészséges étrendre való alkalmasság, az állati eredetű összetevők mellőzése és az alacsonyabb kalóriatartalom. A lasagne nagyon finom és tápláló étel, amely tökéletes választás lehet azoknak, akik vegetáriánus étrendet követnek.
Íme, a Ricottás lasagne medvehagymával receptje:
Hozzávalók:
- 12 db lasagne tészta lap
- 500 g ricotta sajt
- 1 csokor friss medvehagyma
- 1 csokor friss bazsalikom
- némi frissen őrölt szerecsendió
- 1 fej hagyma
- 2 evőkanál vaj/olívaolaj
- 400 g kockázott hámozott paradicsom
- 2 evőkanál liszt
- 600 ml tej
- 150 g reszelt parmezán sajt
- só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
1. Az apróra kockázott vöröshagymát olívaolajon puhára dinszteljük, hozzáadjuk a darabolt paradicsomot, a felaprított bazsalikomot, sózzuk, borsozzuk, egyet forralunk rajta, aztán félretesszük a mártást.
2. Besamelt készítünk: az olvasztott vajon megfuttatjuk a lisztet, fokozatosan felöntjük a tejjel, közepesen sűrűre főzzük, és sózzuk, borsozzuk. Kerüljön bele frissen őrölt szerecsendió is, ettől még pikáánsabb lesz. A kész besamelben elkeverjük a ricottát, beletesszük a megmosott, lecsöpögtetett, felcsíkozott medvehagymát. Botmixerrel úgy keverjük a szószt, hogy a medvehagyma kis darabokban megmaradjon. (Késsel is egészen apróra vághatjuk.)
3. Egy tűzálló tál alját megkenjük a medvehagymás szósszal, lasagne-lapot rétegezünk rá, ezt előbb medvehagymás szósszal kenjük meg, majd mehet rá a paradicsom. Folytatjuk a rétegezést, amíg a hozzávalók tartanak, a tetejére a medvehagymás basmel-es szósz kerüljön, majd megszórjuk reszelt sajttal.
4. Alufóliával lefedjük, 220 fokos sütőben 30 perc alatt összesütjük, az utolsó 10 percre levesszük a fóliát.
5. Tálalásnál a tetjére mehet még egy kis friss bazsalikom, vagy medvehagyma - ha még marad belőlük.
Egy kis lasagne történelem:
Említése a középkori Firenzében történik elsőként, ahol is a foglalkozások között sorolják fel az "Arte dei cuochi e dei lasagnari" (szakácsok és lasagna-készítők).
Genovában pedig már oklevélben említenek egy bizonyos "Gualtiero lasagnarust".
A következő, már középkori szakácskönyvi említése egy, az Anjouk nápolyi udvarában az 1300 körül keletkezett, a legrégebbinek ismert szakácskönyvben, a Liber de Coquina (A főzés könyve) két, 14. századi kódexben fennmaradt átiratában található meg.
Az ebben leírt étel sajttal és fűszerekkel megszórt, főtt tésztalapokat említ.Azaz, itt darált húsról még szó sem volt.
A következő évszázadokban a szakácskönyvek a tészta húslevesben főzését, majd főtt hússal és sajttal rétegzését ajánlják.
1634-ben az "apácák töltött lasagnája mozzarellával és vajjal" (Lasagne di monache stufate, mozzarella e manteca) receptje már hasonlít a mai lasagne-ra.,
Főleg, hogy a recept kemencében összesütött, rakott tésztáról szól. Az első paradicsommal készült lasagne receptje 1881-ben jelent meg.
A besamel. Maga a mártás neve is a franciáktól ered. A francia sauce szó pedig a latin salsusból ered, amely sósat jelent. Elvégre a mártás is úgy ízesíti és emeli ki az ételek ízét, mint a só. Innen jött a szósz kifejezésünk is. Nemcsak a név, de a mártások rendszerezése is a franciákhoz köthető.
A besamel valójában egyszerűen elkészíthető, valójában egy tejjel felfőzött vajas rántásról van szó, amit a só, fehérbors és a szerecsendió tesz teljessé. Számos kedvelt étel alapja, ilyen a muszaka, a lasagne, de jól illik a spárgához, brokkolihoz, karfiolhoz is. Több verziója is ismert, annak megfelelően, hogy mit adunk hozzá. Tojássárgájával és sajttal kiegészítve a gratin-mártás készíthető, sajttal dúsítva a sajtmártás, rákvajjal a rákmártás, tejszínnel és parmezán sajttal kiegészítve pedig Mornay-mártásként ismert