A liofilizált vörös áfonya egy igazi különlegesség. Az mellett, hogy nagyon finom, és optimális kiegészítője lehet akár a reggeli müzlinek, vagy tortát díszítünk vele, terápiás és megelőző céllal szokták javasolni olyanoknak, akik már többször megbetegedtek húgyhólyag fertőzésben, de májbetegségek, gyomorpanaszok és étvágytalanság kezelésére is alkalmazzák. Összetevői alapvetően megakadályozzák a baktériumok megtapadását a fogakon, így gátolják a lepedék képződését.
Honnan is származik a vörös áfonya?
Az észak-amerika, főleg a kanadai tőzegmohalápokban és erdőségekben őshonos cserjét, ma már sok helyen termesztik Európában is. Hazánkban jóval ritkábban fordul elő, mint a fekete áfonya. A szélsőséges hideget is elviseli, bár a fagy elpusztíthatja a rügyeit. A bogyók megéréséhez meleg napsütésre van szükség.
A kisméretű, vörös bogyókat sok száz éve használják orvosi célra. A bennük lévő fitovegyületek közé tartozik a csersav és az antocianin (amely segíti az éjszakai látást), a magjából préselt olaj pedig omega-3 zsírsavakban gazdag. A gyümölcs kiváló C-vitamin-forrás is egyben.
A liofilizálás fagyasztva szárítást jelent.
Lehetőleg a teljes folyadékmennyiséget kivonják a gyümölcsből így a feldolgozott termékből, jelen esetben az áfonyaszemekből.
A technológia a következő: először megfagyasztják a bogyókat, azután vákuum segítségével lecsökkentik a nyomást, és kivonják a jéggé vált vizet. Ezután az élelmiszer egy vákuumkamrában megszárad, s ekkor lesz kész. Ezáltal sem a baktériumok, sem a penészgombák nem maradnak életképesek, nem romlik meg, így lehet tartósítani az adott zöldséget, gyümölcsöt, gombát, tojást vagy tejet. A liofilizálást ugyanis meglepően sok élelmiszer esetében lehet elvégezni: erről az űrhajósok is mesélhetnének, hiszen ők legtöbb ételüket, sőt a kávét vagy a kakaót is ilyen formában viszik magukkal az űrhajóban. Nem mellesleg azért is, mert az étel így sokkal kisebb helyet foglal, száraz és könnyű.
Az ezzel a tartósítási eljárással készített, szárított gyümölcsök egyrészt nagyon könnyűek, hiszen nincs bennük víz, folyadék, másrészt cukor, vagy kén-dioxid hozzáadása NÉLKÜL is hosszabb ideig eltarthatóak, anélkül, hogy megromlanának.
Ráadásul, gyönyörűek is, hiszen megtartják az eredeti gyümölcs alakját, formáját, ahogy az az alábbi képen is jól látható.
A liofilezés sokkal kevésbé károsítja a tartósított anyagokat, mint más, magasabb hőmérsékleten végzett vízelvonó módszerek. Az íz- és i
Alacsony kalóriatartalmúak, így fogyókúrába is beilleszthető, édes ízüknek köszönhetően pedig még az édesség iránti vágyat is enyhíti.