Kérdésed van? Hívj fel H-P 8:00-16:00
blog

Sörélesztő pehely, akár parmezán helyett is?

Kalocsai Sándor
Kalocsai Sándor
2022.02.22 11:32
Sörélesztő pehely, akár parmezán helyett is?

Ebben a cikkben a sörélesztő pehelyről olvashatsz, készítéséről, felhasználásáról, előnyös tulajdonságairól írtam azoknak, akik még csak most ismerkednek ezzel. Előző blogomban a török mogyoró előnyeiről írtam, olvastad már? 

Alapvetően általában azza kapcsoltba hallunk erről a termékről először, hogy fogyasztása megszépíti a bőrt, a hajat, és a körmöket, szóval, olyan kollagén-félének tűnik. Azonban hatással van szervezetünkre, más módon is. Lássuk, melyek ezek:

B-vitamin Bomba, ráadásul, finom is!

Ez a gluténmentes alapanyag először is, rendkívül gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, és értékes összetevői a B-vitaminok is. Jótékonyan hat pattanásos, zsíros, mitesszeres bőrre, a töredezett, fényét vesztett hajra és körmökre is, de a hajhullás esetében is segíthet.

Fehérjében és szerves krómban rendkívül gazdag, de találunk még benne többek között magnéziumot, cinket, jódot, 16 féle aminósavat is.

Fogyasztása alapvetően energetizálja, erősíti az immunrendszert, és segít legyőzni a krónikus stresszt, fáradtságot. Folsav tartalma miatt különösen terhesség idején is javallott.

Sörélesztő, sörlélesztő pehellyel készült ételek - magzsola.hu

forrás: healthline.com

Mi is az a sörélesztő pehely?

A sörélesztőt a Saccharomyces cerevisiae nevű egysejtű gomba felhasználásával készítik. A „saccharo” a cukrot idézi (mint a „szacharózban”) és a „myces”, gomba. A „cerevisiae” a sörre, a sör ősére vonatkozik, amelyet a gallok árpa vagy más gabonafélék vagy növények (a komló kivételével) erjesztésével készítettek.

Ahogyan az a nevéből is kiderül, elsősorban sörgyártás során alkalmazzák. Sokan állítják, hogy a sörélesztőnek semmi köze az élesztőhöz, de ez nem igaz, ugyanis a sörélesztő alapvetően az élesztőfélék közé tartozik, azzal a különbséggel, hogy leginkább árpán és komlón nevelik. A feldolgozás során az alapvetően keserű alapanyagot "keserűmentesítik". Így sokkal jobb az íze, de ezzel a folyamattal uyanakkor eltávolítják a króm nagyobbik részét is.

Egy inaktív élesztőről van szó, így ez nem járul hozzá a gombák mértéktelen elszaporodásához, nincs is erjesztő képessége, így élesztő érzékenyek és candida betegek is fogyaszthatják.

Sörélesztő - az íze miatt is szeretjük, remek vegán sajt helyettesítő

kép forrása:https://www.cocooncenter.co.uk/

Milyen előnyei vannak?

Alacsony kalóriatartalma, viszont magas növényi fehérje és magas rosttartalma miatt zsírégető diétába is könnyen beilleszthető. Tele van hasznos tápanyagokkal, foszforral, káliummal, szelénnel, cinkkel. Az 5-6-féle B-vitamin és a cink miatt „szépség-pehely”-nek is szokták hívni, mivel fogyasztása hozzájárulhat a haj gyors növekedéshez, és a szép, mitteszerektől, és pattanásoktól mentes bőrhöz. Kiemelkedő tápanyagtartalma miatt sok forrás a „superfood”-okhoz sorolja. Ha a fentiek nem elég meggyőzőek, lássuk, melyek még a "rejtett tartalékok", további jó tulajdonságok:

  • Csökkentheti a fáradtságot, flusztrációt, stresszt és a szorongást
  • Probiotikumnak, remek az emésztőszerveinknek
  • Csökkentheti a „rossz” koleszterin szintet
  • Vírusölő és antibakteriális hatású
  • Javíthatja a szervezet ellenállóképességét, immunrendszerét
  • Gyorsíthatja a regenerációt és a sebgyógyulást
  • Vírusölő és antibakteriális hatású

A sörélesztő 40%-a fehérje, aminosavak formájában. Ezek a 9 esszenciális aminosavból 7-et képviselnek, amelyekre feltétlenül szükségünk van: leucin, izoleucin, metionin, fenilalanin, valin, triptofán és treonin. Ebből a szempontból táplálkozási szempontból majdnem olyan érdekes, mint a híres spirulina.

Mire érdemes odafigyelni ?

Általában gluténmentes termékként említik, de több olyan sörélesztő pehely is létezik, amihez búzalisztet vagy árpamaláta kivonatot tartalmaz, ami egyrésztről megnöveli a szénhidráttartalmát, másrészt így már nem marad gluténmentes. Ezt feltüntetik a címkén az összetevőknél, így érdemes ezt ellenőrizni vásárláskor.

Tudtad? A Saccharomyces Cerevisiae bizonyos törzseit kenyérkészítéshez használják: ezt sütőélesztőnek nevezik. Ez más ízt ad a kenyérnek, mint a kovászos kenyér (amely élesztő hozzáadása nélkül erjed), amelynek erjesztése tejsavas és alkoholmentes.

Sörélesztő pehely fontos vitamin forrás, amire érdemes figyelni!

Vegán sajt helyettesítő

A sörélesztő pehely használata elsősorban a vegánok körében elterjedt, mivel különleges, sajtokra hasonlító ízvilága miatt jól helyettesíti a sajtot, ha nem akarunk állati forrásból származót fogyasztani. Bármire rá lehet szórni, mint például a parmezánt, de lehet vele főzelékeket, krémleveseket is sűríteni, szószokat készíteni. Természetes ízfokozó hatással is rendelkezik, így gyakorlatilag minden sós-ízvilágú étel finomabbá varázsolható vele, ízfokozó felhasználása nélkül! Napi ajánlott mennyiség átlagos felnőtt esetén: 1-2 evőkanálnyi.

Mire, hogyan használjuk? további tippek:

Adunk néhány tippet a sörélesztő pehely használatához:

  1. Vegán, laktózmentes étrendben jól helyettesíti a sajtot.
  2. Szórhatjuk salátákra, halakra, rántottára is.
  3. Keverhetjük zabkásába, müzlibe is.
  4. Süthetjük kenyérbe vagy süteményekbe.
  5. Keverhetjük különféle szószokba.

Panírmorzsában is megállja a helyét, ha valaki szereti a rántott ételeket.

Emésztőrendszeri panaszok kezelésére is kiváló

A sörélesztő probiotikus tulajdonságai hatékony módszert jelenthetnek például a krónikus hasmenés, vagy akár az irritábilis bélszindróma tüneteire. Az emésztőrendszer egyéb rendellenességeinek kezelésére alkalmazták, beleértve:

  • antibiotikumok okozta hasmenés
  • "utazói" hasmenés
  • irritábilis bél szindróma
  • laktóz intolerancia

Egy néhány hetes sörélesztőkúra így segíthet az immunrendszer és a bélflóra helyreállításában, erősítésében, különösen gyomor-bélhurut, vagy antibiotikum-kezelés után.

Segíthet leküzdeni a székrekedést, a hasmenést és a puffadást, bár a kezelés ugyanazokat a tüneteket okozhatja az első néhány napban. Azonban vigyázni kell, és ez utóbbit ne fogyasszuk, bélbetegség (például Crohn-betegség) vagy gyenge immunvédelem (például kemoterápia során) esetén. Ezután átjuthat a bélgáton, és bejuthat a véráramba, ami fertőzésekhez vezethet.

Terhesség esetén konzultáljon orvosával vagy gyógyszerészével, mielőtt élő élesztőt fogyasztana.

Sörélesztő négylábú haveroknak

A macskák és kutyák is megérdemlik az egészséges, kevésbé viszkető bőrt és a szép, bolyhos, fényes szőrt! Sörélesztő pehellyel a szőrük ápolására pelyhek formájában is megoldható, amelyeket az ételükbe kevernek, vagy tablettákat (1 tabletta 10 kg-hoz). Általánosságban elmondható, hogy nincs ellenjavallat, és nem jelentenek veszélyt az állatokra, akiknek szintén előnyös lesz ez az értékes B-vitamin-készlet!

Összefoglaló:

A sörélesztő energiát adhat, és segíthet megőrizni a bőr, a haj, a szem és a száj egészségét. Hatékony lehet az idegrendszer támogatásában és az immunrendszer erősítésében. A sörélesztőben lévő króm segíthet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek cukorszintjének szabályozásában azáltal, hogy javítja a glükóztoleranciát.