A banán (Musa x paradisiaca) Dél-Kelet Ázsiából származik, itt már ie. 4000 évvel ezelőtt is termesztették. Afrikába jóval később került, majd a 16. század portugál hajósai vitték aztán a Karib-térségbe, majd Közép- és Dél-Amerikába.
A citrusfélék után a második legfontosabb gyümölcsféle a világon. Legelterjedtebb változata a “nagy gyümölcsbanán”, Cavendish csoportja. Emellett említést érdemel a minibanán, a főzőbanán, illetve a piros héjú gyümölcsbanán, bár ezek hazánkban szinte ismeretlenek.
Termőhelyén nem hagyják a növényen megérni, hiszen az érett gyümölcs héja könnyen megreped, húsa pedig lisztessé válik, és könnyen megromlik. Ezért a fürtöket mindig zöld, alig érett állapotban szüretelik.
A hatalmas fürtök 35-50 kg súlyúak is lehetnek, és kb. 200 gyümölcs van rajtuk. Mivel sok csapadékot, és magas hőmérsékletet, sok napsütést igényelnek, az ültetvények főleg az Egyenlítő környékén érzik jól magukat.
Növénytani szempontból ez egy ötszögletű bogyótermés. Neve az arab “banan” szóból ered, ami ujjat jelent. Érdekesség az is, hogy először a fürtök lefelé nőnek, majd fokozatosan a Nap felé fordulva felfelé, majd kifelé kezdenek növekedni. Ez az oka annak is, hogy a banán görbe.
Szárítási módszer:: a félig érett, meghámozott gyümölcs chips-szerűen, vékony szeletekre vágják, majd egyenletesen szétterítve, speciális szárítórácsokon, kb. 100 fokon több óráig szárítják. Ezek után, hogy a kész aszalvány ne romoljon meg cukorral mézzel hintik meg, és még tovább szárítják.
A szénhidrátokban gazdag, könnyen emészthető ideális reggeli, vagy tízórai. Számos értékes tápanyagot tartalmaz, mikroelemekből pedig káliumot, foszfort, vasat, és magnéziumot, többféle nyomelemet, valamint béta-karotint, valamint B-C- és E-vitamint.
Nem csak gyorsan szolgáltat energiát az emberi szervezet számára, hanem magas rosttartalma az emésztésre is jótékony hatással van. Sőt, még közérzetünket is javítja: a benne lévő fruktóztartalomból az agyban szerotonin nevű ingerületátvivő (neurotranszmitter) képződik.
Ismeri további, kandírozott gyümölcseinket?