Már a kőkorszak óta ismert tápláléknövény, melynek fogyasztása Magyarországon is elterjedt VOLT, még a középkor idején. A napi táplálkozásból a kenyérgabonák megjelenése szorította ki, mivel a köles sikér (így glutén-)mentes, a belőle készült kenyér nem kel magasra.
Fogyasztása nem csak a gluténérzékenyeknek javasolt, szénanátha esetén is kedvező hatású.
Alapvető szerepet tölt be a Candina-diétában, a köles az EGYETLEN LÚGOSÍTÓ GABONAFÉLE, amely ezáltal gátolja, nem pedig támogatja a tápcsatornában megtelepedett gombák szaporodását. A köles jó tulajdonságait szaporítja esszenciális aminosav tartalma, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat, (pl. kalcium) is megtalálhatóak benne. Ajánlják még vese- és epetisztítóként, hólyaggyulladás kezelésére, de a szív-és érrendszeri panaszokra, magas vérnyomás csökkentésére is (magnézium).
Bár pelyvája jórészt emészthetetlen, az értékes hatóanyagokat a hántolt mag is ugyanúgy tartalmazza.
Gyorsan és egyszerűen készíthető belőle többféle kása. Könnyű, de kevésbé laktató, ha a megmosott kölest háromszoros mennyiségű vízben puhára főzzük. Juhtúróval összesütve is fogyasztható, esetleg aszalt gyümölcsökkel, magvakkal keverve kiváló reggeli. Kicsit bizarr színű, de nagyon finom a főtt köles, apróra vágott, főtt céklával, kis olajjal együtt.
Tápanyag tartalom: 100 g termékben:
energia:kJ/kcal:1520/362
fehérje: 11 g
zsír:3,9 g
szénhidrát: 70,6 g
élelmi rost: 1 g
Származási hely:Ukrajna