Vörös lencse, vöröslencse. Ez a hagyományos lencse nemesített formája, különösen kedvelt ételalapanyag Törökországban,Egyiptomban és Indiában.
Mostanában a bioboltok és a keleti élelmiszereket árusító üzletek polcain tűnik fel élénk színével.
Létezik hántolt és hántolatlan változatokban, ez utóbbi íze sokkal erőteljesebb.
A lencsefélék az emberiség egyik legrégebbi kultúrnövényei, 8-10 ezer éve ismertek.
Az egész világon elterjedt, de a trópusi, nedves közeget nem szereti.
Az ízletes vörös lencse rendkívül gazdag fehérjékben és szabad aminosavakat is, illetve jelentős mennyiségű szénhidrátot tartalmaz, ez viszont csekély mértékben és lassan emeli meg a vércukorszintet (tudományosabban: alacsony a glikémiás indexe). Ásványi anyagokban is gazdag, (kálium, foszfor, vas), és B-vitaminok is megtalálhatók benne.
A B-vitaminok számos tagját tartalmazza, emellett kalciumban, magnéziumban, cinkben, vasban és ómega-6 zsírsavban is nagyon gazdag. Szénhidrátszegény, igazi növényi fehérjeforrás. A benne található rostok támogatják az egészséges és gyors emésztést, egy tányérnyi levessel vagy főzelékkel pedig a napi folsavigényedet fedezheted - ez javítja a tápanyagok és a zsírban oldód vitaminok felszívódását.
Beltartalmi értéke a babénál, és a borsóénál is jobb. Legismertebb a sárga lencse, de zöld és barna változata is hozzáférhető. Mivel jóval puhább a hagyományos lencsénél, ezért főzés előtt nem kell beáztatni, 12-15 perc párolással tökéletesen megpuhul. Vigyázat, könnyen szétfő! Kiváló salátát is lehet belőle készíteni.
Vöröslencse receptek:
Sok receptet találhatsz oldaunkon, ezek közül a Dahl kedvenc elkészítési módját ajánlom figyelmedbe. Ez nem egy másolt recept, kipróbáltuk, és azóta is töretlenül készítjük. Egyszerű, finom, tápláló, vegán.
Összetétel: 100% száraz vörös lencse
Tápanyag tartalom 100 g termékben:
Átlagos tápérték 100 g termékben*
energia:1503 kJ/358 kcal
fehérje:24 g
zsír: 2,17 g
szénhidrát:: 63 g
rost 10,8
Származási hely: Törökország