Kandírozott gyömbér A gyümölcsös, édeskés ízű, mégis csípős növény (zingiber officinale) őshazája Nyugat-India, de ma már számos trópusi vidéken termesztik, pl. Malayziában, Kínában, Kenyában, és Brazíliában is.
Voltaképpen egy 1,5 M-re megnövő sásféle növény rizómája, A szárított gyökeret (melynek íze intenzívebb, mint a friss növényé) és a friss rizómát is főleg Indiából, Tajvanról, és Nigériából importálják.
A kicsit csípős, egyedi aromájú gyökér sok mindenre van jótékony hatással: fokozza az étvágyat és segíti az emésztést.
Az őrölt gyömbér hatása, és felhasználási javaslatai
Lényeges, hogy a nálunk kapható cukrozott változat nem a barnás, kockacukor alakú valami, hanem szép, világos, chips jellegű, mint a fenti képen is látható. Ez azért egy másik minőség, amit vásárlóink értékelnek is, olvasd csak el a véleményeket:
A gyömbér jótékony tulajdonságai
Csillapítja a gyomor- és bélpanaszokat. Élénkít, javítja a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást és a vér koleszterinszintjét. A hagyományos kínai orvoslás szerint melegítő hatású, sőt, a tűz gerjesztésében is segít: a nemi vágy és a szexuális teljesítőképesség fokozására is ajánlják.
A vérkeringést élénkítő hatásának köszönhetően a koncentrálóképességre is jótékonyan hat. Nagyszerű hányingerellenes, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító, valamint mikrobaellenes hatásokkal is bír. Jelentősebb mennyiségben tartalmaz A-, C-, E- és B-vitaminokat, magnéziumot, foszfort, káliumot, vasat és cinket. Különösen előnyösen hat akkor, ha megfáztunk vagy influenzásak vagyunk.
A növény gyökerében ugyanis vírus- és baktériumellenes hatóanyagok is találhatóak, izzasztó hatása is ismert, csökkenti a lázat és csillapítja a köhögést. Reszeljünk le egy kis darab gyömbért, forrázzuk le 2 deci vízzel, hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük le, és az elkészült italt mézzel ízesítve kortyolgassuk el.
A gyömbérforrázatot inhalálásra is alkalmazhatjuk, így segíthetjük a letapadt váladék feloldódását.
Akkor is érdemes a gyömbér gyógyerejét kihasználni, ha ízületi fájdalmaink vannak, ez a gyógynövény ugyanis a gyulladásokat és a fájdalmat is csökkenti. A gyömbér rendszeres fogyasztása mellett gyömbérolajjal meg is masszírozhatjuk az érintett területet.
Antioxidáns hatású, erősíti az immunrendszert, megfázás, légúti fertőzések idején hozzájárul a kórokozók legyőzéséhez, gyulladáscsökkentő. Azok a kismamák, akik a reggeli rosszullétekkel küzdenek, sőt, a kemoterápia mellékhatásaitól szenvedő daganatos betegek is alkalmazhatják az émelygés, hányinger elmulasztására.
A reggeli rosszullétekben szenvedő terhes nők számára is segítségül lehet , mivel hasonló hatást fejt ki, mint a B6-vitamin. Azonnali felüdülést nyújthat a rosszullétből, hányingerből vagy szédülésből, főleg, ha kis mézzel keverve rágcsálunk belőle.
Fontos: Terhes kismamák feltétlenül konzultáljanak orvosukkal, mielőtt gyömbért alkalmaznának, mert egyes szakmai vélemények szerint nagyobb mennyiségben történő fogyasztása veszélyeztetheti a magzatot.
Összetétel: gyömbér, cukor, antioxidáns: kén-dioxid
Tápanyagtartalom 100 g-ra vetítve (hozzávetőleges érték)
Energia 1654 kJ/395 kcal
Zsír: 3,3 g
amelyből telített zsírsavak 0,6 g
Szénhidrát: 81 g
amelyből cukrok 38 g
Rost 1,3 g
Fehérje 7,4 g
Só 0,01
Származási hely: Thaiföld
Ismeri további, kandírozott gyümölcseinket?