A napraforgó a „fészkes virágzatúak” családjának tagja, a világ étolajgyártásának fő olajnövénye. Őshazája az amerikai kontinens, az őslakos indiánok több ezer éve gyűjtötték magjait, és nyersen, vagy pörkölve fogyasztották. Európába Mexikóból került be az 1500-as években, mint dísznövény. A 19. században Oroszországban vált gazdasági szempontból is jelentős növénnyé, olajtartalma kapcsán. Magyarországon az ötvenes években kezdték el ipari méretben termeszteni, a zsírszükséglet kiváltása céljából. Manapság a világon legelterjedtebb válfaja orosz nemesítés eredménye.
Manapság napraforgóból a világon összesen kb. 9 millió tonna étolajat állítanak elő, évente. Ez az összes zsírtermelés 10%-a.
A napraforgó virágjának "fészke" 15-60cm közötti méretű. A szemek alakja, színe, mérete, olajtartalma nagyon sokféle, éghajlattól, telepítéstől függően.
A hántolt napraforgómag ovális alakú, egyik csúcsán kihegyesedő, szürke színű. Kémiai összetétele: esszenciális zsírsavak, fehérjék, vitaminok - Főleg különböző B- és E - nikotinsav, ásványi anyagok és nyomelemek, például foszfor, kálium, vas.
Jótékony hatásai:
nyersen fogyasztva a napraforgómag erős antioxidáns és sejtvédő, erősíti az immunrendszert, jótékonyan hat a légző- és kiválasztó szervekre, prosztata- és vizelési zavarokra. A napraforgómag erősíti az idegrendszert, csökkenti a magas koleszterinszintet, javítja az elmeszesedett érfalak állapotát, így rendszeresen fogyasztva vérnyomáscsökkentő hatású!
Hosszú időn át tartó, megfázás és hurut kezelésére, teát is készíthetünk a magokból: 1 csésze tört, nyers, hántolatlan napraforgómagot adjunk 1 liter vízhez, , majd ezt 30 percig főzzük, majd leszűrjük. négy részre osztva, nap négy adagban igyuk, és a gyógyító hatás nem marad el.
A vitamintartalom növeléséhez, csíráztathatjuk is.
A nyers magvakat tegyük kisebb, lapos tálba, és annyi vízzel öntsük fel, amennyi éppen ellepi. Naponta öblítsük át. Meleg helyen 2-3 nap alatt kicsírázik. A napraforgócsírákat használhatjuk salátákba, szendvicskrémekbe, natúr joghurthoz és müzlihez.
A napraforgómag gazdag D- és B vitaminokban, valamint sok benne a kálcium, kálium, és a vas.
A napraforgómag ehető nyersen, vagy megpirítva, de süteményekbe illetve kenyerek tésztájába is keverhető.
Tápanyag- és energiatartalom 100g (tájékoztató adat):
energia:2108/502 KJ/kcal
fehérje:18,7g
sznhidrát:24g
zsír:47,5g
Származási hely: Kína
Ismeri további egészséges olajos magvainkat?