Ez egy magyar fantázianév, elnevezés a xylitre (xylitolra). Az eltérés csupán a névben van, de nem magában a termékben.
A nyírfacukor ugyanúgy xylit, mint ahogy a gyümölcscukor fruktóz. Az általunk forgalmazott változat eredeti, finn, és nem egy olcsóbb, kínai utánzat. A vásárló mindkét néven ugyanazt kapja, és mindkettőt nyugodt szívvel fogyaszthatja. Mindkettő ugyanazokkal a termékjellemzőkkel és tulajdonságokkal bír. A nyírfa gyógyhatásait a népi gyógyászat évszázadok óta ismeri és ki is használja. Már régóta tudott, hogy levelei baktériumölő hatással rendelkeznek, valamint vizelethajtónak is kiválóak, de a tapasztalatok szerint a reumás fájdalmakat is enyhíti, a vesét és az epeköveket kezeli és csökkenti a vér koleszterinszintjét is. De e fának nemcsak a levele rendelkezik gyógyhatással, hanem a fa törzséből kivont édes nedv is. A tudomány a cukoralkoholt csak kicsit több, mint 100 éve ismeri. Ekkor történt ugyanis, hogy Hermann Emil Fischer felfedezte , amiért 1902-ben Nobel-díjjal jutalmazták. az elkövetkezendő években nem sok kutatás irányította a figyelmét a nyírfában rejlő édes anyag felé, hiszen rendelkezésre állt a szacharóz, az asztali cukor és annak kitermelése is olcsóbb volt. Azonban a második világháború során fellép cukorhiány lépések megtételére ösztönözte a finneket: a Finn Cukorvállalat kifejlesztett egy olyan módszert, melynek segítségével ipari méretekben lehetett előállítani a nyírfacukrot. Persze ennek előállítása jóval drágább és kevésbé hatékony volt, mint a hagyományos cukoré, ezért a háború leköszönésével visszatértek a szacharózhoz.
A nyírfacukor egy teljesen természetes alapanyagból készül cukorhelyettesítő édesítőszer.
A hagyományos cukorral egyenértékű édesítőhatása van,azonban alacsony a glikémiás indexe (7), utóíz nélküli, és korlátlanul fogyasztható (némi hasmenés árán). Szénhidrát tartalma 25%-al alacsonyabb a cukorénál. Natúr formában, nagyon sok zöldségben, gyümölcsben előfordul, sőt, az emberi szervezet naponta 10g körüli mennyiséget állít elő.
115 éve, Németországban fedezték fel, de igazán az 1960-as évek óta kezdett elterjedni, számos előnyös tulajdonsága révén.
További előnyök:
A 70-es évek előtt főleg cukorbetegek étrendjében alkalmazott édesítőszerként használták, 1970-re már a fogszuvasodást megelőző hatóanyagként tanulmányozták és fejlesztették. Az első xylit-tartalmú rágógumit 1975-ben Finnországban, majd ugyanebben az évben az Egyesült Államokban dobták piacra.
Azóta további vizsgálatok olyan újabb meggyőző bizonyítékokat mutattak fel, amelyek nem csak fogápolási hasznait támasztották alá, hanem a felső légúti megbetegedések területén kifejtett jótékony hatásait is kimutatták.
Sok egyéb egészségügyi jellegű termék, többek között rágógumik, cukorkák, fogkrémek, valamint orrüreg-öblítő szerek és orrspray-k gyártásánál is használják.
Kiváló energiaforrás, nem jelent csak üres kalóriát a szervezet számára, mint az asztali cukor.Használata pedig végtelenül egyszerű. Szinte 100%-ban lehet a cukrot helyettesíteni, és használata is teljes mértékben megegyezik.
Hogyan is működik? Az íze édes, de a cukorral ellentétben a szájban található baktériumok nem alakítják savakká, vagyis nem okoz fogszuvasodást. Ezenkívül más baktériumok sem tudják felbontani, így a fülfertőzések és az egyéb légúti megbetegedések is megelőzhetőek a segítségével.
Tápanyag- és energiatartalom 100 g (tájékoztató adat):
Energia: 1807/240 KJ/kcal
Fehérje:0 g
Zsír:0 g
Szénhidrát:25 g
Glikémiás Indexe (GI): 12
Származási hely: Finnország
Ismeri a teljesen növényi ERITRITET?