ERITRIT, más néven eritritol, erythrit
Egy egészséges édesítőszerről szeretnék pár szót írni. Az édes íz mindig is a legkedveltebb volt a gasztronómia történetében. Erre nem is kell más bizonyíték, mint az, hogy majdnem minden nép az étkezések végére kitalált valami finomságot - ami általában édes volt, kényeztetésként az érzékeknek.
Eritrit - Csokoládé, Panna cotta, kalácsok, rétesek
…. ugye Önnek is összefut a nyál a szájában? :-)
Manapság egyre több, diabétesszel, súlyproblémával küzdő embertársunk keresi, mi lehet a legjobb alternatíva, cukor helyett. Erre egy kiváló alternatíva a nyírfacukor, és az eritrit, vagy eritritol is. Cukorbetegek is fogyaszthatják.
Külsőre hasonlít rá, olyan, mint a hagyományos kristálycukor, és nincs utóíze sem, íze hűs és édes, ha megkóstoljuk.
Rögtön megjegyezném, hogy ez utóbbi édesítőereje 60-80 %-a a közönséges cukorénak, így biztosan többet kell belőle használni. Ez egy négy szénatomból álló, természetes cukoralkohol.
Egy monoszacharid, ami azt jelenti, hogy nem lehet lebontani más cukrokra. Számos előnyös tulajdonsága közül kiemelkedő teljesen természetes édesítőszer volta, 0% szénhidrát tartalma, teljesen kalóriamentes illetve az, hogy a vékonybélben szívódik fel, és semmilyen mellékhatása sincs.
A vastagbélbe csak egyszeri nagy mennyiség (több mint 80 gramm) fogyasztása esetén jut, ezért a többi cukoralkoholtól eltérően laxatív, hashajtó hatása gyakorlatilag nincs. Metabolitjai a vesén keresztül választódnak ki, a vizelettel ürülnek, de 90%-ban változatlanul hagyja el a testet. Nem növeli az inzulin választ, és nem hizlal.
Az is fontos tulajdonsága, hogy nem táplálja a szájüregben élő baktériumokat. Az eritriol emésztési toleranciája magas: 2-3-szor jobb mint a xilité, a laktité, a maltité, és az isomalátáé, 3-4-szer jobb mint a szorbité és a mannité. Az emberi szervezetben gyorsan felszívódik, nem metabolizálódik, azután a vizelettel gyorsan, változatlan formában ürül. A cukoralkoholok közül az eritritolnak van a legerősebb gomba szaporodást gátló hatása, így candida diétások is fogyaszthatják.
A cukor hatásairől írt cikkünk: édes élet, keserű következményekkel.
Miből van az eritrit, hogyan készül?
Kukorica vagy a búza keményítőjéből állítják elő. Az ezekből kinyert glükózt ezután nem patogén mikroorganizmusokkal (élesztővel) keverik, melyek gerjesztik a glükózt és alakítják. A fermentált keveréket hevítéssel fertőtlenítik, majd szárítják, hogy megfelelő módon kikristályosodhasson.
Ezeket a gyártás során keletkező kristályokat megtisztítják a szennyeződésektől és egy speciális kémiai szűrőn keresztül újra megmossák, végül ilyen, kristályos, szilárd formában kerül forgalomba. Speciális kémiai felépítésének köszönhetően ezt szervezetünk nem bontja le. Gyakorlatilag úgy megy át a testünkön, hogy nincsenek káros, metabolikus hatásai, mint például a túlzott cukor fogyasztásának, és nem okoz emésztési problémákat, mint a többi cukoralkohol.
Természetes formában jelen van szervezetünkben, gyümölcsökben, algákban, erjesztett ételekben és italokban is.
Glikémiás indexe: 0
Ez egy antioxidáns termék, csökkenti a daganatok képződését, és jótékony lehet a szívre, és az érrendszerre is.
Fogyasztásakor nem rombolja a fogakat, sőt, csökkenti a fogszuvasodás veszélyét. A szacharózzal ellentétben nem idézi a fogszuvasodást. Egy vékonyabb filmréteget alakít ki a fogakon és így megakadályozza, hogy a cukor vagy a keményítő savvá alakuljon át és fogszuvasodás jöjjön létre. A szájban található baktériumok nem képesek erjedni az eritrit által, így sav sem keletkezik, ami szintén fontos higéniás körülmény, ráadásul, jobb leheletet is biztosít.
Az eritrit felhasználása, mellékhatásai:
Elsősorban sütemények, kekszek, kétszersültek. linzerek ízesítéséhez használja az élelmiszeripar, cukor helyett.
Édesítő jellege mellett hosszabb eltarthatóságot is garantál. Otthoni sütés-főzés esetén szinte bármilyen ételhez felhasználható, azon viszont ne lepődjön meg, hogy hevítés következtében bebarnul.
Ugyanakkor, fagyasztható, a hideg nincs semmi hatással ízére. Nagyobb mennyiségben állítólag puffasztó hatású, vagy hashajtó hatással is bír (ezt biztosan a xilittel kapcsolatban, ezzel összekeverve “vélelmezte” valaki). Ennek megpróbáltam utánanézni, és kutatni az interneten, de igazán hiteles forrásra, tapasztalatokra, vagy panaszokra nem akadtam ezzel kapcsolatban.
Cukorbetegek is fogyaszthatják..
Összefoglalva, a következő, kiemelkedő tulajdonságokkal bír:
-
gyakorlatilag egyáltalán nincs benne kalória.
-
az édesítő hatása kb. a 70%-a a cukorénak, de ezzel ellentétben, nem növeli meg a vércukor- illetve az inzulinszintet
-
emberekkel végzett vizsgálatok nem mutatnak semmilyen komolyabb mellékhatást, leszámítva néhány apróbb emésztőszervi zavart bizonyos egyéneknél
-
állatkísérletek nagy része, hosszú távú, nagy mennyiségű eritritol bevitele esetén sem mutattak ki káros hatásokat
Azoknak, akik nem tudnak lemondani az édes ízről, korábban azt javasoltam, hogy használjanak sztíviát, esetleg kis mennyiségben mézet.
Ám a méz sajnos sok kalóriát és fruktózt tartalmaz, a sztíviát meg sokan a kellemetlen utóíze miatt nem szeretik. Ez egy nagyon kis mennyiségben is édes, ugyanakkor mellékízként keserű anyag. Nos, az eritritol esetében sem az egyik, sem a másik probléma nem merül fel.
Érdekességek: Először Japánban kezdték el használni 1990-ben. Az USA-ban 1997 óta, az EU-ban pedig 2003 óta van forgalomban. Az eritriolt Japánban 1990 óta használják cukorkákban, csokoládéban, joghurtban töltelékekben, gyümölcszselékben, lekvárokban, italokban, valamint cukorhelyettesítőként.
Édeskés-savanykás, nem fűszeres élelmiszerekben kiváló ízfokozó hatással bír. Savszabályozó anyagként az élelmiszerek pH-értékének stabilizálására is felhasználják, hosszabban tartó frissességet és puhaságot kölcsönöz a sütőipari termékeknek.
ÖSSZEFOGLALÓ: Összegezve az eddigieket, az eritritolnak számos hasznos hatása van a cukorral szemben: szinte teljesen kalóriamentes, nem károsítja a fogakat, nem emeli meg a vércukorszintet.
Mellékhatása napi 50 grammnál kevesebb mennyiség esetében szinte sosem jelentkezik, a legtöbb embernél pedig a mellékhatások nélkül elfogyasztható mennyiség napi 80 gramm körül van.
Oda kell azonban figyelni: a feldolgozott élelmiszerek többsége –a kalóriaszegény és kalóriamentes termékek, de a legtöbb rágógumi, mentolos drazsé és üdítőital is – tartalmaz cukoralkoholokat édesítőként, így a napi fogyasztható mennyiségbe azok tartalmát is érdemes beleszámítani.
Összetevők: 100% erithrytol, eritritol
Tápanyagtartalom 100 g-ra vetítve (hozzávetőleges érték)
Energiaérték: 20 kcal
Fehérje: 0 g
Szénhidrát: 1%
Zsír: 0 g
Glikémiás indexe: 0
Származási helye: Kína