A goji bogyó fogyasztó hatása
A goji bogyó egyik legnagyobb mennyiségben eladott termékünk. Sokan superfood-nak, funkcionális élelmiszernek tekintik, hiszen nagy mennyiségben tartalmaz olyan, értékes növényi hatóanyagokat, melyek élettani hatása kiterjedt. Valóban van fogyasztó hatása?
A goji bogyó természetes termőhelye Délkelet-Európa és Ázsia, de azt is sokan tudják, hogy a legjobb minőségű gyümölcsbogyók Kína északi részéről származnak. Szárított termései kinézetre kissé hasonlítanak a csipkebogyóhoz, jellegzetes finom, enyhén savanykás, markáns ízük könnyen megkülönböztethetővé teszi őket.
Én érzek benne egy kis fűszerpaprika zamatot is de lehet, hogy nekem rossz az ízlelésem.....Szintén lényeges, és sokszor hangsúlyozott tény az is, hogy a bogyók egészen szárazra szárított változata kapható hazánkban is. Ez azért lényeges tény, mert sokan mazsolaszerű, puhább változatra számítanak.
Így aztán elterjedt eljárás az áztatás is. Fontos, hogy ne csak a folyadékot igyuk meg, hanem magát a beáztatott bogyókat is fogyasszuk el, hiszen számos hatóanyag nem oldódik ki az áztatás során!
Milyen a goji bogyó tápanyag összetétele?
Alapvetően gazdag természetes cukorban, ezért reggeli fogyasztása kiváló energiaforrásként szolgál. Kifejezetten sok benne a fehérje (15,6%), ez hozzájárulhat az izomtömeg növekedéséhez, az izmok és csontok normál állapotának fenntartásához.
Rosttartalma is kimagasló. Ugyanakkor a nem tartalmaz zsírokat, viszont számos fontos ásványi anyagot igen. A kálium szerepet játszik az egészséges izomműködésben és a normális vérnyomás fenntartásában, a réz segíti az immunrendszer működését, a kötőszövetek karbantartását, szerepet játszik a stressz elleni sejtvédelemben.
forrás: unsplash.com
LEGFONOSTABB TULAJDONSÁGA talán az,
hogy C-vitamin- és vastartalma kimagasló. A vas hozzájárul a vörösvérsejtek és a hemoglobin képződéséhez, a szervezeten belüli oxigénszállításhoz, az immunrendszer működéséhez, a sejtosztódás folyamatához, valamint a fáradtság és kimerültség csökkentéséhez.
A kínai hagyományos orvoslás -a fentiek miatt is- már évezredek óta használja számtalan betegség kezelésénél. Van még néhány, nagyon lényeges tulajdonsága: A Goji bogyó fogyasztása a vércukor- és koleszterinszintet is csökkenti, vitaminjai és ásványi anyagai révén pedig igen jó hatással van az anyagcserére és csökkenti az étvágyat is, és gyorsítja az anyagcserét.
Talán ez a két tulajdonsága az ami miatt sokan fogyókúra-szerűen használják, fogyasztják. Tehát képes beindítani, segíteni a fogyást is, mivel a szervezetet nagyon fontos tápanyagokkal látja el, azonban butaság lenne azt hinni, hogy ez a gyümölcs önmagában elegendő a fogyáshoz. a fogyás egyetlen hatékony, hosszú távú és biztonságos módja, ha a kiegyensúlyozott, alacsony kalóriatartalmú étrendet rendszeres testmozgással kombináljuk, és persze, sok vizet is iszunk.
Érdemes más funkcionális élelmiszerekkel együtt fogyasztani, így ezek hatása összeadódhat. Célszerű kombináció chia magokkal együtt, reggelire, zabpehellyel, és más friss gyümölcsökkel keverni, és rizstejjel, vagy mandulatejjel felönteni. Ezen gondolatok mentén, készítettünk is ilyen, egy adagos reggeli zabkását, kókuszzal, gyümölcsökkel kiegészítve. Én legalábbis, így szeretem. ( Korábban már kísérleteztem a reggeli étrendem átalakításával, és igen, megérte a változtatás.)
Ez igazán jó napindító lehet, ráadásul, laktató is, nem éhezünk meg egy óra múlva. Soha nem lehet eleget hangsúlyozni a megfelelő folyadékbevitelt (=tiszta víz), főleg a chia fogyasztása kapcsán. Érdemes kúraszerűen, legalább 7-10 napon keresztül rendszeresen enni ezeket, jótékony hatásukat csak ekkor tapasztalhatjuk meg.
Míg alapvetően gazdag természetes cukorban, ez igazán nem befolyásolja napi kalóriabevitelünket, hiszen napi 1-2 evőkanálnyi bogyóról van szó. Ha a testsúly csökkentése a cél akkor érdemes figyelni arra, hogy milyen friss, vagy aszalt gyümölcsöt eszünk hozzá, vagy napközben. Kerülendőek a kandírozott gyümölcsök, és az aszalványok is eléggé kalóriadúsak. Ezt fontosnak tartom leírni, annak ellenére, hogy mi is forgalmazzuk ezeket. Válasszunk alapvetően friss gyümölcsöt, szamócát, ananászt, kiwit, vagy papayát, citromot. Ezek rost- és fehérjetartalma is kifejezetten segít a fogyókúrában.
Tudta, hogy ... ?
... a bogyók tápanyagtartalma függ attól, hogy milyen talajban nőnek?
... a kínaiak sosem eszik csak önmagában? Általában teát készítenek belőle, vagy különböző gyógyító italokba keverik.