A csicseriborsó (cicer arietinum) chick pea, Kichererbse, a Közel-Keletről származó, több, mint 7500 éve termesztett növény. Ősi egyiptomi, görög és római ásatásoknál is bizonyítást nyert használata. Ez a változata nagyobb, gömbölyded, világosabb szemű Kabuli, ez a legelterjedtebb Európában. Talán leghíresebb változata a hummusz, ami olívaolajjal, citrommal, esetleg némi fokhagymával készül. A keleti világ méltán legelterjedtebb gasztronómiai alapanyag, nagyon értékes, tisztán növényi fehérjeforrás.
Előnyös tulajdonságok:
A benne található magnézium, és többféle B- és E-vitaminja révén fogyasztása elősegíti a szervezetben keletkező szabad gyökök megkötését, a sejtfalak karbantartását, (ezáltal rugalmasságuk megőrzését). Szerepet játszik a bőr ,az idegek, izmok, szívműködés egészségének megőrzésében is. Káliumtartalmánál fogva, vízhajtó hatású, szelén, és cinktartalma is említést érdemel. A vegán táplálkozás híveinek ez az egyik legmagasabb fehérjetartalommal rendelkező alapanyag. Glikémiás indexe: 28
Kitűnő kalcium-forrás, vas- és rosttartalma kifejezetten magas.
Általában a hüvelyesek (pl. szójabab, szójacsíra) "szaponinokat" is tartalmaznak, melyek vizsgálatok eredményei szerint megállítják a rákos sejtek burjánzását, serkentik az immunrendszert (melyek 70%-át a a bélbolyhok adják, és ezeket is " karbantartja a magok rostos szerkezete), antioxidánsként hatnak. A bélflóra egészségének helyreállítását is hatékonyan segíti, ami esetleges antibiotikum fogyasztás után erősen javallott. A növényi rostok elősegítik az egészséges emésztést, teltségérzetet okoznak, így csökkentik az éhségérzetet - fogyókúra idején jól jöhet!
Pektint is tartalmaz, mint az almahéj; alacsony glikémiás indexű, magas fehérje- és folsav tartalmú, ezért fogyasztása erősen javallott diabészeseknek (vigyázat, azért szénhidrát van benne rendesen!), sportoló, gyermekek, kismamák, idősek számára is.
Konyhai alapanyag, történelem:
A fentieken kívül, ha ez még nem lenne elegendő érv, jó hatással van a magas koleszterinszintre is, rendszeres fogyasztása csökkenti, és beállítja a megfelelő értékre. A közel-keleti hummusz (hummus) egyik alapanyaga, magas tápértéke miatt szinte az egész Közel-Keleti, és Észak-Afrikai térségben elterjedt, közkedvelt alapanyag. A XVIII. századtól feledésbe merült, de újabban főzelékhez, salátákhoz használják, de levest is készítenek belőle. Felhasználás előtt meg kell mosni, és legalább 8-10 órán át érdemes beáztatni. Így jelentős mértékben rövidül a borsótermés főzési ideje. A világ számos földrészén - főleg Ázsiában - a curry-s ételek készítésének egyik jelentős alapanyagaga. Sok helyen lisztté őrlik és ilyen formában dolgozzák fel. A zöldségfélék közül kiválóan illik hozzá a padlizsán, a sárgarépa, a paradicsom, a burgonya és a vöröshagyma. Megvásárolható főzött, konzerv formában is, mi azonban szárítottan kínáljuk.
Érdekesség
A csicseriborsóról a hazai irodalom 1350-ben szól először cicer borsó néven. A régebbi korokban sok ember megmenekült az éhezéstől.
Három világrészen kb. 10 millió hektáron termesztik. Afrikában, Latin-Amerikában és Indiában az egyik fő fehérjetartalmú táplálékforrás. Főleg azokban az országokban nagyon népszerű, ahol nehezen elérhető a húst, mert rendkívül magas a fehérjetartalma.
Magyarországon sajnos nincs túl nagy hagyománya, de manapság egyre népszerűbb a háziasszonyok bevásárlólistáján.
Figyelmeztetés:
Figyelem! A nyersen emészthetetlen méreganyagokat tartalmazhat, ezért az áztatáshoz használt vizet ki kell önteni, és csak friss vízben szabad főzni.
Nedvesség tartalom legfeljebb: 11,5% (m/m)
Tisztaság legalább: 99,9%
Összes defekt (színelváltozás, törött, koszos) legfeljebb: 2,8%
Idegen anyagokat, kártevőket, vagy azok maradványait nem tartalmaz a termék.
Érzékszervi jellemzők:
Alak: kb. 7 mm nagyságú enyhén deformált kerek szemek
Szín: matt, világosbarna, bézs szín
Állag: kemény
Illat, íz: a termékre jellemző gabona illat és íz, idegen szagtól és íztől mentes.
Vegyi szennyezettség:
A termék megfelel a vegyi szennyezettséget szabályozó alább felsorolt rendeletek előírásainak:
A Bizottság 1881/2006/EK rendelete (2006. december 19.) az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról,
17/1999. (VI. 16.) EüM rendelet az élelmiszerek vegyi szennyezettségének megengedhető mértékéről.
Tápanyag tartalom: 100 g termékben:
Energia 1721 kJ/ 411 kcal
Zsír: 6 g
amelyből telített zsírsavak 0 g
Szénhidrát: 60 g
amelyből cukrok 11 g
Rost 17 g
Fehérje 19 g
Só < 0,01 g
Származási hely: Ukrajna