Prémium Birsalma lekvár: különleges édesség. A birsalmát fanyar íze miatt nyersen ritkán szokás fogyasztani.
A fentiek ellenére sokak kedvence ez a gyümölcs - a birsalma nemcsak kellemes ízű ételek alkotórésze, de a gyomrunkra is igen jó hatással van. A Kaukázusból származik, elsősorban mediterrán területeken él, Iránban, Turkesztánban őshonos.
Birsalma lekvár - miért jó?
Az ókorban a szerelem és boldogság gyümölcsének tartották, a görögök mitológiájában szerepel. Nekik és a rómaiaknak köszönhetjük a birsalma elterjedését. Ez a sárga, alakra inkább körtére emlékeztető gyümölcs késő ősszel terem, ha nem fogyasztjuk el hamar, akkor is hónapokig eláll, csak száraz helyen kell tartani.
Ennek az érdekes lekvárnak még az is az egyik vonzó tulajdonsága, hogy a feldolgozás, elkészítés során nem használtak semmiféle tartósítószert, színezéket, így a gyümölcs minden értékes alkotóeleme megmaradt. 60% gyümölcstartalommal bír, azaz 100 g termék 60 g gyümölcsöt tartalmaz.
Összetevők: áfonya (60 %), cukor, zselésítő anyag: pektin, citromlé sűrítmény
A birsalma Cydonia oblonga rengeteg értékes vitamint, ásványi anyagot, ásványi sót tartalmaz. Van benne A, C és E-vitamin, B1 és B2 vitamin, de még P-vitamin is, utóbbi a koleszterinszint szabályozásában játszik szerepet. Kalciumban, káliumban, vasban és foszforban gazdag, és igen magas a pektin tartalma: a pektin - mely a héjban található - nagyon értékes rost a számunkra. A gyümölcs almasavat és csersavat tartalmaz.
birskörte lekvár
birsalma kecskemét
birsalma lekvár dióval
Még a birsalmáról, néhány szóban:
Nyersen a legjobb fogyasztani, így őrzi meg leginkább értékes összetevőit, vagyis így a legegészségesebb. A nyers birsalma illetve birsalmalé az anyagcsere fokozására kiváló, savassága miatt az emésztőrendszert megmozgatja, a nyálkahártyán a bélben képez egy védőréteget.
A székrekedés hatékony ellenszere. Minden gyomorpanaszt enyhít, puffadás esetén, amikor úgy érezzük, az étel meg sem mozdul a gyomrunkban, segít a birsalma.
Remek görcsoldó - menstruációs fájdalmakra is használható -, a bélgyulladást is gyógyítja. Hűsítő és nyugtató, gyulladáscsökkentő hatása is közismert. Gyulladások és menstruációs panaszok ellen napi 2-3 alkalommal, fél pohár birsalmalevet érdemes meginni.
A lekvár jól harmonizál a szegfűszeggel, és a fahéjjal is. Dióval egyenesen isteni, de jó napindító is lehet, ha areggeli pirítósra kanalazzuk.
Átlagos tápérték 100 g termékben:
energia: 869 kJ/207 kcal
zsír: 0,2 g
szénhidrát: 48 g, ebből cukor: 48 g
rost: 3,1 g
fehérje: 0,5 g
Származási hely: Magyarország
Ismeri további lekvárjainkat?