A szezámmag, szezámfélék (pedaliaceae) családjába tartozó, legősibb egyéves, lágyszárú olajnövény. Melegigényes, de tenyészideje rövid: 2,5-3 hónap, kb. 1 m magasra növő, lágyszárú növény.
A szezámmag eredete vitatott:
Dél-Indiából, vagy Észak-Afrikából származik. Ősi alakjainak Dél-Afrikában élő Sesamum Radiatum-ot, és az indiai Sesamum Schenkii-t tartják.
A mai szezámfajok legtöbb változata Indiában található, ez egyébként a fő termőterület is. A hindu mitológia szerint a szezám magja Yama istenség által megáldott, az ázsiai népeknél a hallhatatlanság egyik szimbóluma. A legrégebbi, szezámmaggal kapcsolatos leletek kb. ötezer évesek, Szíriából és Palesztinából kerültek elő.
A Római Birodalom fénykorában a légió harcosai is előszeretettel fogyasztották, mézzel keverve ("halva" néven ismerték) és erejük és férfiasságuk növekedését várták tőle, a görögök pedig már felfedezték a szezámmag májvédő és regeneráló hatását is.
Kínában már 5000 éve termesztik, és ismerik jótékony hatásait.
A szezámmag toktermésben fejlődik ki, ami lapos és tojás alakú. Ezek 2-4 cm hosszúak, színük a világossárgától a sötétvörösig, változatos lehet. Mag a növény termesztése nem igényel különleges feltételeket, inkább a betakarítása okozhat gondot: a termést nagyon óvatosan kell leszedni, mert könnyen, a legkisebb rázkódásra is kinyílik, és a földre hull a sok kis magocska. (ld. még Ali Baba és a 40 rabló jelszava: szezám tárulj!
Előnyös tulajdonságok, növényi hatóanyagok
A szezámmag többféle esszenciális aminosavat, telítetlen zsírsavakat (lecitint,linolsavat, palmitinsavat, sztearinsavat), B-,D-,E-vitaminokat , valamint sok ásványi anyagot (foszfor, kalcium, magnézium - súlyarányosan a szezámmag hétszeres mennyiségű kálciumot tartalmaz, mit a tehéntej) tartalmaz, valamint proteint és vasat is.
Erősítő, roboráló hatással van a fogak épségére.
Magas kalcium tartalmánál fogva, a csontrendszer regenerálódásához, csontritkulás megelőzéséhez erősen ajánlott. Ezen kívül bőrlágyító, székletlazító, gyulladáscsökkentő.
A szezámolaj telítetlen zsírsavakban, antioxidánsokban gazdag.
Oxidációt gátló vegyületei a "szezamin" és a "szezamolin" melyek természetes módon gátolják meg az olaj avasodását, így az hosszú időn keresztül jó minőségű marad.
Az emberi szervezetben is antioxidánsként hat:
védi a sejteket a káros anyagoktól és hozzájárul a káros oxidatív folyamatok blokkolásához, gátolja a sejtek öregedését, tehát szinte fiatalít! A jógik is alkalmazzák, napi 28g mennyiségben.
Csökkenti a koleszterinszintet, az érrendszer elmeszesedését, így vérnyomáscsökkentő hatású. Ezen kívül gátolja a bőrön jelentkező rosszindulatú sejtburjánzást, a „melanoma” sejtek növekedését, csökkenti az égési sebek, fekélyek gyógyulási idejét is.
A régi korokban epekőhajtásra is javallották. Mi mindenre jó még? Krónikus köhögés, aranyér, menstruációs zavarok, fogszuvasodás, hajhullás, kachexia. Hatása csak rendszeres fogyasztás mellett érvényesül!
A szezámmag konyhai felhasználása:
Enyhén édeskés ízével, értékes zsírsav összetételével méltó kiegészítője a mindennapi étrendnek. Őshazájában számos curry-félében, levesekhez, pasztában (pl. tahina= olívaolaj, víz, kicsi só)) alapanyagként használják. Salátákra, pirítósra, ázsiai ételekbe locsolhatjuk.
Szórhatjuk sütemények tetejére, de keverhetjük tésztákba, salátákhoz, pirítva pedig (csodálatos illata van! ) tehetünk bele a húsfélék panírjába is, de önállóan is, panírként is használható. Enyhe sós íze miatt vigyázzunk az utó-sózással!
Mézzel keverve, fonom, energiát adó, természetes édesség.
Csíráztathatjuk is, 4-6 óráig áztassuk a hántolatlan szemeket, majd lapos edénybe annyi vizet öntsünk a magvakra, hogy éppen ellepje. Naponta cseréljük a vizet, 2-3 nap alatt már láthatóak a csírák. Ne hagyjuk hosszúra, mert megkeseredik!
Az ázsiai konyha is szívesen használja receptjeiben. Pirítsuk meg enyhén (de ne égessük meg!) egy száraz serpenyőben, és máris mehet mártásokba, salátákba is. Dióval kiegészítve még finomabb!
Áldásos hatása ellenére, egyre több, allergén tünetről is lehet hallani: a világ lakosságának 2-3%-át érintheti ez az intolerancia. Éppen ezért, minden szezámot tartalmazó élelmiszeren és kozmetikai terméken kötelezően fel kell tüntetni az esetleges szezámmag tartalmat. Megjegyzendő, hogy a csecsemőket és gyermekeket sokkal inkább érinti ez, mint a felnőtt lakosságot. Leggyakoribb tünetek: hányás, hasmenés, viszketés, csalánkiütés.
A szezám olajat gyakran használják masszázs olaj alapanyagaként is, bármilyen illóolajjal jól keveredik. Otthon is egyszerűen készíthetünk ilyet: 50mL szezám olajba csepegtessünk 15-20 csepp 100%-os rozmaring-, bazsalikom-, vagy kakukkfű olajat, de lazító, nyugtató masszázshoz használhatunk.
Ismeri a fekete szezámmagot?
És többi, egészséges olajos magvainkat?
Tápanyag összetétel 100 g termékben (tájékoztató adat):
energia:2458 kJ/594 kcal
fehérje:24,7 g
szénhidrát:2,2 g, ebből cukor: 1,9 g
zsír:51 g, ebből telített zsírsav: 7 g
élelmi rost:12 g
Származási hely: India