Szerecsendió. Talán kevesen tudják, de jelentős antioxidáns tartalma van ennek a szuper fűszerfélének.
A magot és ennek a magköpenyét, vagyis a szerecsendió-virágot (macidis flos, angolul mace) használjuk fűszerként. A szerecsendió egy indonéz szigetről, Bandáról származik.
Bár úgy tudjuk, hogy Európát a középkorban fertőzte meg a szerecsendió ellenállhatatlan íze, az idősebb Plinius írásai azt bizonyítják, hogy már az i.e. 1. században is eljutott errefelé ez az indonéz fűszer. A római utcákat bizonyos alkalmakkor szerecsendió-füsttel illatosították az ókorban, s Indiában a mai napig előfordul, hogy a füstölőkbe szerecsendió kerül.
Tudtad, hogy a Pho levesbe is jól illik?
Manapság már Nyugat-Indiában, Malajziában, Új-Guineán és Srí Lankán is termesztenek szerecsendiót. A nagy kínálat miatt visszaesett az ára, pedig egykor egy kevés szerecsendió-virág is felhőtlen, gazdag létet biztosíthatott a tulajdonosának.
A szerecsendiófa örökzöld, ültetés után 7 évvel hozza az első termését, és nagyjából 20 évesen éri a teljes hozamot. Közel egy évszázadig termő.
A szerecsendió fás, csípős aromájú illatos fűszer,
burgonyához, tojásos ételekhez, spenóthoz, padlizsánhoz, sütőtökhöz és húsokhoz is jól illik, a besamelmártás egyik elengedhetetlen ízesítője, túladagolva viszont nagyon el tudja rontani az ételt.
A diós, gyümölcsös édességekhez és a tojáslikőrhöz,forralt borhoz is illik.
Egész magként érdemes vásárolni,
úgy sokkal erősebb az aromája és kevesebb is elég belőle, kis üvegben tárolva évekig is eláll. Indiában a garam masala keverék egyik összetevője, és az arab ras el hanout fűszerkeveréknek is szerves részét képezi.
Az indiaiak egyébként főleg édességekhez használják a szerecsendiót. Az európai konyhában általában a krumplis ételek ízesítésére használják, (ezért kicsit megbolondítja még az egyszerű krumplipürét is) de gazdagítanak vele kolbászt és gyakorta fűszereznek vele húst, amik közül legjobban talán a bárányhoz illik. Z
öldséges ételeknek is remek kiegészítője, egészen varázslatos összhang van közte és a spenót között, de nagyon jó káposztás ételekhez, padlizsánhoz, babhoz, sütőtökhöz vagy a paradicsomos dolgokhoz,és úgy általában a főzelékekhez - de csak módjával!.
Többek között a bolognai raguba is lehet csempészni egy kevés szerecsendiót. És persze megkerülhetetlen fűszere a besamelmártásnak. Bizonyos fűszeres süteményekben is használhatjuk, pl. ebben a Siennai sütiben, vagy a skandináv peperkakor-ban is érdekes ízt ad az édességnek. Jól harmonizál a fahéjjal, és a gyömbérrel is.
TIPP: érdemes az egész "diókat" jól záródó üvegben tartani, és ha kell, csak kicsit, frissen reszeljünk rá az ételre.
Felbontás után száraz, hűvös helyen tartandó!
Ismeri további, értékes fűszereinket?