Kecskemét erdei gyümölcslekvár, tartósítószerek, és színezék nélkül.
A kecskeméti konzervgyár hazánk egyik legrégebbi, ismert, és elismert élelmiszer előállítója. Tulajdonosa, a 100%-ban magyar Univer neve összefonódott a jó minőségű, egészséges élelmiszerekkel.
A mustár, ketchup, és majonéz gyártása mellett kiváló lekvárok is kínálatuk része. Ezt a sötét bogyós gyümölcsökből készült finomságot is jó szívvel ajánlom az Ön asztalára.
Málna, bodzavelő, piros ribizlivelő a gyümölcsös összetevők alapjai, ezt sűrítik, zselésítik pektinnel.
Egységes, finom lekvár, akár reggeli pirítósra, vajas kiflire is ajánlható, de süteményekbe, palacsinta is kiváló töltetlék, illetve vadhúsok mellé is jól illik, harmonizál ízvilága. ld. recept lejjebb.,
Az erdei málna (Rubus idaeus), a Rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Európában, Észak-Ázsiában és Japánban őshonos növény, már az ókorban ismerték és használták gyógyhatásaiért a gyümölcsét és a levelét is. Tüskés hajtású, gyökérágakkal terjedő cserje. Virágai jellegzetesek, fehérek. Gyümölcse piros színű, lédús, finom aromájú, közkedvelt erdei gyümölcs. Levelei fogazottak. A mi tájainkon domb- és hegyvidékeken elterjedt, a kivágott erdők helyén megjelenik először a szamóca, utána a málna, majd a szeder.
A levelek aromás anyagokat, szerves savakat, C vitamint, cseranyagot tartalmaznak. Gazdag vasban, magnéziumban, foszforban, kalciumban, sok benne az A, B, C, D és E vitamin, ezért segít vérszegénységben, fog-, köröm- és csonterősítő hatású. A gyümölcsének erős antioxidáns hatása van, erős daganatgátló.
A bodza (Sambucus) Európában és Ázsiában őshonos, hazánkban is elterjedt, akár 6 m magasra megnövő cserje vagy fácska, amely a bodzafélék (Caprifoliaceae) családjának tagja. A termés csonthéjas fekete bogyó. A fekete bodza nem tévesztendő össze a lágyszárú, alacsonyabb termetű gyalogbodzával (Sambucus ebulus), melynek virágai kellemetlen szagúak, porzói bíbor vagy fekete színűek. Ez utóbbi nem gyógynövény. Virága flavonoidokat, kevés illóolajat, szaponinokat, nyálkaanyagokat tartalmaz.
A ribizli (Ribes rubrum) valószínűleg Ázsiából és a Földközi tenger vidékéről érkezett hozzánk. A XIV. században kolostor kertekben kezdték termeszteni aztán a világi földeken is elterjedt. Jelenleg az egyik legismertebb hazai fajtája a nagymarosi ribizli. Nem is gondolnánk, hogy a ribizli 100 grammja mintegy 30-40 mg C-vitamint tartalmaz, éppen ezért használták skorbut ellen is. Emellett B1-vitamin, B2-vitamin, B6-vitamin, valamint E-vitamin van benne említendő mennyiségben. Minden bizonnyal flavonoidjainak és béta-karotinjának köszönheti tumorellenes hatását. Fontos ásványi anyagai a nátrium, kalcium, foszfor, magnézium és a szerves vas. Mindegyik elem rendkívül fontos a szervezet számára.
Agar agar és más alga fajták előnyös hatásai
Ez a vegyes erdei lekvárból 100 g 60 g gyümölcsből származik
Összetevők: erdei gyümölcsök 60% (málna 25 %, bodza velőből 20%, piros ribizli velőből 15%), cukor, citromlé sűrítmény, zselésítő anyag: pektin.
Jellegéből adódóan magot, magtöretet tartalmazhat. Szavatosságát megőrzi a tetőn feltüntetett időpontig. Hőkezeléssel tartósított termék, tartósítót nem tartalmaz, ezért felbontás után tárolja hűtőben.
átlagos tápanyag tartalom, 100 g-ban:
energia: 879 KJ/ 209 kcal
szénhidrát: 48 g, ebből cukor 48 g
rost: 4,7 g
fehérje: 0,7 g
Származási hely: Magyarország
ERDEI ŐZPÁSTÉTOM:
HOZZÁVALÓK:
30 dkg őzhús
1 db tejbe áztatott, kifacsart zsemle,
csipetnyi őrőlt fekete bors
1/2 kávéskanál őrölt kakukkfű
csipetnyi zsálya
5 dkg zselatin, vagy agar agar
1 dl főzőtejszín
1/2 dl vörösbor
ELKÉSZÍTÉS:
az őzhúst, és a zsemlét kétszer is, alaposan ledaráljuk. Hozzáadjuk a fűszereket, majd a zselatin felét, a tejszínt, és 2 evőkanálnyi erdei gyümölcslekvárt. Egy másik, kisebb tálban összekeverünk 5 evőkanálnyi gyümölcslekvárt, a maradék zselatint, és a vörösbort. Ezután ez utóbbit pástétomformákba tesszük, és rászórunk egy sor kandírozott vörös áfonyát, majd a húhos masszát is a tetejére simítjuk. Alufóliával körbetekerjük, majd vízzel teli tepsibe állítjuk, és előmelegített sütőben, 150 fokon 40 percig pároljuk. Lepréselve hagyjuk kihűlni.