A madagaszkári vaníliarúd finomra őrölt változata kiemelkedő íz- és aromavilága által a legkedveltebb és a legkeresettebb vanília. A gazdag, sötét és krémes íz mellé egy elsöprő édes, vajas aroma társul. Tökéletesen felhasználhatóak számos sütemény recepthez, italba és desszerthez.
Miért ilyen drága?
Egy kiló vanília világpiaci ára 500-600 dollár körül van, vagyis 130-150 ezer forint körül alakul, míg pár évvel ezelőtt ennek nagyjából a tizedébe került ugyanez. Mindez annak tudható be, hogy Madagaszkár szigetén, ahonnan a világ vaníliakészletének úgy 80 százaléka származik, éppen nagy vaníliahiány van, mivel egy tavalyi ciklon miatt, ami tönkretette a termést.
A vanília egyébként nem őshonos Madagaszkáron, azt Közép-Amerikából hozták be a francia gyarmatosítók, mára viszont az afrikai kontinens melletti szigetország amolyan vanília-nagyhatalommá vált, a világ termelésének több mint háromnegyede ugyanis innen származik. Terem még vanília a közeli Réunion és Comoros szigetein, meg Indonéziában, de ezek minősége mind elmarad a madagaszkári Bourbon-től. A szigetország exportjában is elég fontos szerepe van a vaníliának, annak 20 százalékát teszi ki.
Vanília, vagy vanilin?
A madagaszkári vaníliának igazi versenytársa nem is volt, csak a mesterséges vanilin, amit pont azért fejlesztettek ki az édességgyártók, hogy ne kelljen a méregdrága vaníliát megvenniük, aminek az árát ráadásul a madagaszkári kormány jó ideig kartellként szabályozta. Viszont a tudatosabb táplálkozás divatjával újra menő lett mindent igazi vaníliával csinálni, ami újra felhajtotta a madagaszkári csoda árát.
Az alapanyagul szolgáló rudat általában kettévágva, a magját kikaparva hasznosítható. Az édességek és a gyümölcsök mellett a bátrabbak húsokat és a tenger gyümölcseit is ízesíthetik vele. A csomagolás felbontás után újra lezárható, így a vanília minősége az első használat után is hosszan megőrizhető.
Tárolási információ: száraz, fénytől védett helyen tárolandó.
Származási hely: EU/Madagaszkár
Ismeri eredeti, Bourbon vanília kivonatunkat is?