Magyarosan pankó morzsa, Panko zsemlemorzsa néven is keresik.Ez tulajdonképpen nem más, mint kenyérből készült nagy szemcséjű morzsa, amit több mindenhez is felhasználhatunk, de a legtutibb az, ha a rántott húsra kerül - zsemlemorzsa helyett.
És akkor mitől annyira különleges a panko morzsa?
A morzsa apró darabjainak mérete a többszöröse a zsemlemorzsáénak egy egészen más minőséget kapunk, más állagot. Szerkezete, textúrája szinte pehelyszerű, könnyed, légies.
Ez a szerkezet kevésbé jó nedvszívó, mint a mi morzsánk, ebből pedig egyenesen következik, hogy kevesebb olajat képes magába szippantani, így ha ezt használjuk a rántott húshoz, az egy fokkal könnyebb étel lesz. Ráadásul még ropogósabb is, ami nem elhanyagolható fegyvertény a rántott hús, vasárnapi fogás esetében.
A japánok könnyű, különleges, aranyszínű tempurái (lisztjei) világszerte ismertek.
Ők is készítenek az európaihoz hasonló rántott sertést is – úgy hívják, "tonkatszu". A két centiméteres, vagyis elég vastag szeleteket (általában hosszúkarajt) klopfolás nélkül panírozzák. Viszonylag alacsony hőmérsékleten, 150 º C-os olajban sütik, összesen hét-nyolc percig, majd pihentetik. Metéltre vágott zsenge nyers-káposztával, édeskés, szójaalapú szósszal tálalják.
A panírozáshoz szintén lisztet, tojást, morzsát használnak, de morzsájuk különleges. Úgy hívják, „panko”, és speciális szárító-aprító gépben készül, fehér-kenyérből.
Szilánkszerű, szálkás, száraz pelyhekből áll, az európai morzsánál jóval durvább, így az ezzel készülő panír „sündisznós” lesz, s mivel jóval kevésbé szívja magába az olajat, mint az európai morzsa, rendkívül ropogós és levegős állagot eredményez. Ezért terjedt el a használata az európai csúcsgasztronómiában is.
-
Rántott hús,
-
rántott gomba,
-
túrógombóc,
-
lazac
- csak három étel, melyek egész másként néznek ki, ha ezt a kiváló alapanyagot használod készítésükkor. Sokan megpróbálkoznak házilag is elkészíteni, nem lehetetlen, de elég körülményes dolog.
Felhasználási javaslat:
1. Egy nagyobb, laposabb tálban keverjük a morzsát (150 g), 2 dL hideg vízzel.
jól keverjük ki, és némi sót, és borsot adjuk hozzá.
2 . A panírozandó húsokat, vagy zöldségeket hempergessük meg jól
a keverékben.
3. Egy edényben melegítsünk olajat, kb, 180 Celsius fokra, és tegyük belel a panírozott szeleteket,
majd süssük aranybarnára.
Jó étvágyat! :-)
Tipp: keverhetünk a morzsa közé szezámmagot, vagy hántolt tökmagot is, és a végén némi reszelt parmezánsajttal tehető még pikánsabbá.
Használjon étolaj helyett szinte teljesen szagtalan, finomított kókuszolajat!